Блог створений для надання практичної допомоги учням та їхнім батькам, обміну досвідом і корисною інформацією

Конспекти уроків


                                   Розробка уроку зарубіжної літератури для 6 класу
                                                     Анотація
    Даний урок ознайомлює учнів з найкращими зразками класичної світової літератури, розширює культурно-пізнавальний інтерес особистості,  сприяє формуванню моральних якостей школярів засобами зарубіжної літератури, розвиває вміння і навички зв’язного мовлення( висловлення власної думки щодо прочитаного, характеристика образу. підготовка до написання твору на літературну тему), активізує інтерес до вивчення іноземних мов у процесі читання творів зарубіжних письменників.  
Тема: Джек Лондон. «Жага до життя». Проблеми життя і смерті, дружби і зрадництва у творі. Характеристика героїв  твору.
Цілі:  
навчальні – ознайомити учнів зі змістом оповідання; допомогти усвідомити його ідейно-художні особливості та естетичну привабливість,  морально - етичну спрямованість;
розвивальні  - вдосконалювати навички стисло переказувати зміст оповідання, визначати ключові епізоди, давати характеристику героям твору;  розвивати прагнення до високих моральних цінностей , спостережливість, уміння чітко висловлювати власну думку;
виховні - виховувати любов і жагу до життя, повагу до людини, мужність,  силу духу, вірність у дружбі, життєвий оптимізм, гуманне ставлення до людей.
Теорія літератури: оповідання, тема, ідея, епіграф, герої художнього твору.
Обладнання: портрет Джека Лондона, добірка книг письменника, епіграфи до уроку,  картки.
Епіграфи:                                                   
                                                                   Природа дає чимало способів
                                                                   довести   людині її нікчемність
                                                                                               Джек Лондон
                                                                   Людина створена не для поразки. Людину можна знищити,здолати її неможливо.
                                                                                                   Е. Хемінгуей
                                             Хід уроку
І. Слово учителя:
Діти, ми з вами завдяки літературним творам здійснили цікаві й повчальні мандрівки на безлюдний острів Відчаю, який Робінзон перетворив на острів Надії, з Діком Сендом та його друзями, що здолали безліч перешкод на своєму шляху в Африці. А сьогодні видатний американський  письменник Джек Лондон запрошує нас у тяжку й виснажливу  мандрівку на Північ, на Аляску, де людські характери перевіряються суворою Природою.
На минулому уроці ми розглянули біографію письменника. З'ясували, що він був золотошукачем на Півночі, відчув на собі суворий північний клімат. Проте познайомився з чудовими людьми, які вміли дружити й у важку хвилину вчасно приходили на допомогу. Про них він писав у своїх «Північних оповіданнях»
ІІ Актуалізація опорних знань
1.     «Мозкова атака»
-         Що вам відомо про перебування Джека Лондона на Півночі?
-         Як вплинула на Джека Лондона -письменника поїздка на Північ?
-         Які твори ввійшли до збірки «Північні оповідання»?
2.     Колективне складання «Асоціативного куща»

                      
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми.
Бесіда:
-​ Про що ми будемо говорити на уроці ?
-​ Які перед нами стоять завдання?
-​ Чого ви очікуєте від нашого спілкування?
- Прочитайте перший епіграф до нашого уроку.  Чи згодні ви з думкою письменника?
ІV. Сприйняття навчального матеріалу
Слово вчителя: Оповідання „Жага до життя” вийшло друком у 1906 році і переносить нас до далекої Півночі, де йдуть двоє щасливих золотошукачів.
Ланцюжок учбових ситуацій. В оповіданні двоє персонажів-людей. Давайте зупинимося на їх характеристиці
1. Робота у групах: клас об’єднується у три групи. Кожна група отримує завдання. 1 група характеризує Білла, 2 група – напарника Білла, 3 група  узагальнює матеріал, використавши  прийом «Кола Вена».
Завдання для 1 групи:
·​ Як ви думаєте, ким вони були до поїздки на Аляску? Чи були вони друзями?
·​ Що у них спільного, що їх об’єднує?
·​ Опишіть їх. Як вони виглядають? Як пише про це автор, на що він звертає увагу?
·​ Чому Білл покинув свого товариша?
·​ Розкажіть від імені Білла, як він сам йшов до узбережжя океану?
·​ Як характеризує Білла те, що торбинку із золотом він ніс до останку? Що символізує торбинка золота, яку товариш знайшов біля його кісток?
·​ Чому загинув Білл?
·​ Якби Білл вижив, чи залишилися б, на вашу думку, золотошукачі друзями? Чому?
·​ Чи можемо назвати Білла справжнім чоловіком?
А тепер поговоримо про товариша Білла.
Завдання для 2 групи:
·​ Як його звати? Як його називає автор? (Задній, другий, він, чоловік, подорожній)
·​ Як ви думаєте, чому він безіменний?
·​ Які почуття він переживає, коли його лишає Білл? Чому?
·​ Визначте і перекажіть найважливіші моменти боротьби героя за життя.
·​ З якими тваринами порівнює його автор, чому саме з ними? (Як кішка підкрадається до горобців, як дикий звір, немов гігантський черв’як)
·​ Що змушує героя рухатися вперед?
·​ А що він зробив із своїм золотом?
·​ Чи легко він з ним розлучається? Чому?
·​ З якою метою автор описує двобій між героєм і хворим вовком? Чому герой не хоче здаватися?
·​ Що допомогло героєві вижити, перемогти у важкій ситуації?
·​ Чи можна назвати бездушним героя оповідання ?
·​ Якби ногу підвернув Білл, як би з ним вчинив товариш?
·​ Що збагнув герой, ставши на боротьбу за життя?
·​ То чому ж Джек Лондон не дав герою оповідання імені?
                  Завдання для 3 групи: прийом «Кола Вена»
Порівняйте героїв оповідання, вказавши, що між ними спільного і чим вони відрізняються. (Розподіліть людські якості у відповідні колонки: мужній, сміливий, жорсткий, безжалісний, шляхетний, злий, трагічно самотній, безсердечний, совісний, жадібний, розгублений, цілеспрямований, бідолашний, боягузливий, егоїстичний, з почуттям власної гідності, бездушний, нескорений, себелюбивий, сила волі)
-         Що їх об’єднує?
2.     Слово вчителя . ​ Як ви розумієте епіграф до оповідання:
Хто добре жив і кинув все,
Лиш той здобуде гарту, -
І виграти потрапить той,
Хто ставить все на карту?
3.     Прийом „Передбачення”
·​  Чи повернеться колись герой за золотом?
·​ Як складеться його подальша доля?
V. Рефлексія
Завдання:
 Спираючись на визначення оповідання (невеликий прозовий твір з однолінійним сюжетом, стислими описами та невеликою кількістю героїв, що охоплює малий проміжок часу), доведіть, що „Жага до життя” – це оповідання;
Сенс заголовку. Чому назву перекладають як „Жага до життя” і „Любов до життя”? Яка назва здається вам більш точною? Як би ви назвали оповідання?
Любов – це ...
1. почуття самовідданої, сердечної прихильності;
2. схильність пристрасть до чого-небудь;
Жага – це ...
1.​ спрага, сильне бажання пити;
2.​ надзвичайно сильне бажання, пристрасне прагнення, почуття.
VI. Підсумок уроку.
1. Слово вчителя: У світовій художній літературі автори часто приводять своїх героїв через різні життєві випробування. До таких творів належать оповідання українського письменника О.П.Довженка „Воля до життя” та твір російського письменника Б.Польового „Повість про справжню людину”. Повість розповідає про подвиг російського льотчика Олексія Петровича Маресьєва, який багато днів з пораненими ногами пробирався територією, захопленою фашистами. У госпіталі йому ампутували ноги, та він навчився не тільки ходити але й літати на протезах і збивати німецькі літаки.
-​ Що, на вашу думку, допомагає цим героям вижити у таких ситуаціях?
-​ Чи доводилося вам чи вашим знайомим потрапляти в екстремальні ситуації? Що допомагає у таких випадках людям вижити?
-Як ви розумієте слова другого епіграфа до нашого уроку? Чи можна слова Е. Хемінгуея взяти за свій життєвий девіз?
2. Прийом „Віяло”: Яким повинен бути, на вашу думку, справжній чоловік?
Шляхетний
Сміливий, мужній
Добрий
Справжній чоловік
Чесний
Відповідальний
З почуттям гідності
З почуттям гумору

3.Заключне слово вчителя:
 Життя ніколи не було легкимВипробування очікують і на нас, і саме герої Джека Лондона допомагають  нам вийти із складних ситуацій , нагадують про велике призначення – бути Людиною. Закінчити урок я хочу цитатою  з оповідання : «Життя-дивна річ …  Чому в нас така жага   до життя? Адже життя - це гра , з якої людина  ніколи не виходила  переможцем. Жити – це означає тяжко страждати , поки не підкрадеться до нас старість, - і тоді ми опускаємо руки на холодний попіл остиглих вогнищ. Жити важко, але ми любимо життя й ненавидимо смерть…. »
VII.Оцінювання учнів.
VIIІДомашнє завдання:
1 група: Виписати прислів’я, вислови про силу духу , мужність. відвагу, дружбу,підлість і жорстокість.
2 група: Написати есе «Людину роблять людиною не гроші».
3 група: Створити уявний пам’ятник , що символізував би любов людини до життя і зробіть письмово його опис.

                                                              Використані джерела:
1.​ Лондон Джек Біле ікло. Поклик предків. Оповідання. – Х.: Видавничий дім „Школа”, 2005. с.356-371.
2.​ Стоун Ирвин Моряк в седле. – К.: Молодь, 1992
3.​ Пометун О., Пироженко Л. Сучасний урок. Інтерактивні технології навчання. – К.: Видавництво „А.С.К.”, 2004.
4. Штанько Л. І. зарубіжна література. Інтерактивні технології на уроках. – Тернопіль: Мандрівець, 2010. – 152 с
5. metodportal.net






Тема уроку.  Іван Котляревський «Наталка Полтавка». Почуття возвеличують людину. ХАРАКТЕРИСТИКА ОБРАЗІВ ТВОРУ
Мета уроку.  Навчити учнів характеризувати образи п’єси; на образі Наталки з’ясувати поняття української жінки, визначити кращі притаманні їй риси, розкрити роль народної творчості у п’єсі; розвивати мовлення, уміння відстоювати людську гідність, власні принципи, усвідомлення можливості вибороти власне щастя; виховувати високі естетичні почуття, формувати активну життєву позицію учнів.
Тип уроку. комбінований урок
Обладнання: тексти п’єси «Наталка Полтавка», мультимедійна презентація, портрет української жінки, картки оцінювання, роздатковий матеріал.
Міжпредметні зв’язки: українська мова, історія, музика, образотворче мистецтво, інформатика
                                        Хід уроку
І. Організаційний момент.
–  Доброго дня шановні гості,учні. Я рада вітати вас у цьому класі.
Американський психолог Дейл Карнегі у своїй книзі «Як придбати друзів і впливати на людей» описує багато різних емоцій. Ось опис однієї з них:
 «Вона нічого не варта, та багато дає. Вона збагачує тих, хто її отримує, і не робить біднішими тих, хто її дарує. Вона триває мить, а в пам’яті, часом, залишається назавжди. Її неможливо купити, виростити, позичити чи вкрасти, бо сама по собі вона нічого не варта, поки її не віддали!»
•        Ви здогадались, про що мова? (про усмішку)
         Так, саме вона може залагодити конфлікт чи непорозуміння, саме вона допомагає під час знайомства чи ділової зустрічі й просто підносить настрій тим, хто її отримав, і тим, хто її подарував.
•        Подаруйте одне одному усмішку і пронесіть її через весь урок.
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів
СЛАЙД №1
1.      Перевірка домашнього завдання.
•        На минулому уроці ми розпочали вивчати п’єсу І.П.Котляревського «Наталка Полтавка». Це є перший твір написаний розмовною українською мовою.Зараз перевіримо, чи уважно ви прочитали п’єсу та матеріал підручника.
Зоровий диктант з кодуванням «Упізнай героя!»
Номери завдань не ставимо, відповідь пишемо в рядок, отримаємо дванадцятицифрове число.
1 – Петро, 2 – Возний, 3 – Наталка,
4 – Микола, 5 – Виборний, 6 – Терпилиха.
Завдання: за наведеними рядками визначте, про кого йдеться:
1.     Про кого говорить Наталка:  «Ти був бідним, любив мене – і за те потерпів і мусив мене оставити; я тебе любила і тепер люблю». (Петра)
2. «Один собі живу на світі, як билинка на полі; сирота – без роду, без племені, без талану і без приюту». (Микола)
3.     «Не багата я і проста, но чесного роду, / Не стижуся прясти, шити і носити воду?» (Наталка)
4. «…Живу я хоть не так, як люди, а хоть побіля людей, копійка волочиться і про чорний день іміється». (Возний Тетерваковський))
5.    Хто з героїв характеризує Виборного: «Чоловік і добрий був би, так біда — хитрий, як лисиця, і на всі сторони мотається, де не посій, там і уродиться…»? (Микола)
6.   Хто у тексті має прізвище Макогоненко?. (Виборний)
7.    До кого звернулась Наталка і словами: «Я покорюсь вашій волі і для вас за первого жениха, вам угодного, піду замуж, перенесу своє горе… не буду ніколи плакати»? (Терпилиха)
8.     Кого мав на увазі Виборний, зазначаючи: «Ради пройдисвіта, ланця, що, може, де в острозі сидить, може, умер або в москалі завербувався!..»? (Петра).
9. Хто з героїв висловив думку: «Бідність і багатство – єсть то божа воля, з милим їх ділити – єсть щаслива доля»? (Наталка)
10. Кому належить прізвище Тетерваковський? (Возний )
11. Хто з героїв говорить про Наталку: «Ай Наталка! Ай Полтавка! От дівка, що і на краю пропасті не здригнулась, но і другого піддержує» (Микола)
12. Хто про себе говорить: «Нема у мене ні кола, ні двора: весь тут.» (Петро)…(учні обмінюються роботами)
Відповідь:143. 245. 613. 241. Взаємоперевірка.
. Мотивація навчальної діяльності. Прогнозування теми уроку.
Слайд №   
•        Епіграфом до цього уроку я взяла слова французького письменника Клода Тільє:
Бути коханим – це більше, ніж бути багатим, бо бути коханим – значить бути щасливим.
Метод «Передбачення»
– Як ви вважаєте, про що може йти мова на уроці, який розпочинається таким
епіграфом?
Сформулюйте свої думки за допомогою методу «Незакінчені речення»:
СЛАЙД
•        я вважаю, що на цьому уроці ми…
•        сьогодні йтиме мова про…
•        скоріш за все на уроці ми розглянемо…
ІV. Повідомлення теми і завдань уроку
Слайд №11
•        Отже, сьогодні на уроці ми продовжимо роботу над п’єсою І.Котляревського «Наталка Полтавка». Тож тема нашого уроку «Почуття возвеличують людину.» Запишіть її в зошити.
•        Після сьогоднішньої роботи ви розумом і серцем повинні сприйняти  не лише зміст тексту та характеристику образів, а й нев’янучу красу його художньої форми, розмаїте багатство задушевних пісень, барвистість і милозвучність народної мови.
•        Нехай цей твір заронить у ваші юні душі зерна добра, гуманності, любові до людини, до всього гарного в житті.
СЛАЙД
Погляньте на екран і спробуйте відгадати слово, яке об’єднує ці три фото? (театр)
Слайд
•        Правильно, – це театр.
Театр – це геніальне творіння людської думки, дивовижний світ ілюзій і фантазій, сміху і сліз, любові й ненависті, драми і комедії людського буття.
•        А з чим у вас асоціюється це слово?
Нам допоможе дізнатись вправа « Цікаві букви», розшифруйте кожну букву слова. (учні працюють групами)
         А ось, що вийшло в мене.
Слайд
Т – творчість
Е – ерудиція
А- артист
Т- твори, трупа
Р- репертуар
•        Молодці, які ви фантазери!
•        Сьогодні я пропоную вам поринути у дивовижний світ театрального мистецтва, створеного геніальним письменником Іваном Котляревським, та проявити свою творчість, ерудицію та артистизм. 
V. Сприйняття й засвоєння навчального матеріалу
1.      Вступна бесіда.
•        Сьогодні ми спробуємо розкрити тему уроку через осмислення внутрішнього світу персонажів драми «Наталка Полтавка», який відображається в їх вчинках, діях, словах.
         Психологічні, портретні та мовні характеристики персонажів у тво¬рі такі, що їх носіїв не можна сплутати ні з ким іншим, вони — неповторні.
2.      Проблемна ситуація.
Слайд
•        Погляньте на екран і здогадайтесь, чому саме цю геометричну фігуру ви бачите? З чим вона у вас асоціюється? (трикутник кохання)
•        Чи є трикутник кохання в п’єсі «Наталка Полтавка»? (так)
•        Між ким? Слайд №13 (Наталка-Возний-Петро). Як так сталося?..
•        Давайте уявимо, що ми в театрі, і до нас завітали герої п’єси. Нехай кожен із них розкаже трохи про себе, а ми доповнимо даний образ цитатною характеристикою з тексту і узагальнимо кожен образ методом «Асоціативного гронування». Кожна група буде опрацьовувати образ свого персонажа, створюючи міні-проект на паперах, що лежать у вас на столі.
•        Кого з героїв п’єси Котляревського ви уявляєте, коли чуєте слова: душевність, простота, вірність, людська гідність? Отож, слово Наталці.
3.      Інсценізація.
Слайд
Виходить дівчина із стрічкою чи квіткою у волоссі. Співає:
Найбільше багатство для мене, простої української дівчини, моє добре ім’я. Я переконана, що краще вмерти, ніж з немилим жити.
Петре! Петре! Де ти тепер? Вернися до мого серця!
4.      Аналіз образу Наталки.
•        Що ви можете сказати про Наталку Полтавку, виходячи з побаченого і прочитаного в тексті?
•        Як її характеризують інші герої п’єси?
Цитатна характеристика героїні.
•        Через що страждає героїня твору? (матеріальна незабезпеченість стає причиною її трагічного становища. Через свою бідність вона не має права на вибір, змушена відмовитися від коханого Петра і дати згоду  на одруження за розрахунком з нелюбою їй людиною. Глибоке і вірне почуття до Петра спонукає її за всіх умов залишитися вірною коханому; любов до матері, почуття обов’язку перед нею вимагають зрадити Петра.
•        Яким вбачає для себе Полтавка майбутнє родинне життя? (Наталка створила свій ідеал родинного щастя: «жити люб’язно і дружно, бути вірним до смерті і помагати одне одному», її не  страшать ні важка праця, ні бідність. Вона згодна весь вік не знати ніяких розкошів, аби вік звікувати з коханим)
•        Що свідчить про чесність і порядність коханої Петра? (Чес¬ність, безкорисливість Наталки з найбільшою силою проявляються і тоді, коли Петро віддає їй свої, зароблені тяжкою працею, гроші. Вона відмовляється від них, бо їй потрібно  щастя, а не гроші)
•        Через що, на думку Полтавки, соціальна нерівність є суттєвою перешкодою для подружнього життя? ( Вона добре усвідомлює, що багатий пан не може бути їй, простій людині, справжнім, щирим другом, що він не шануватиме її, буде на неї дивитися з презирством і обходитися з неповагою, перетворить її на кріпачку. Одруження з Возним для Наталки означає поневолення, а одруження з Петром — вільність)
•        Які риси характеру Наталки допомагають їй у боротьбі за своє щастя? (   Рішуча, щира, мужня, вона прямо і відверто заявляє про своє небажання зв’язати долю із нелюбом, висловлює свої погляди, захищає і відстоює їх, підкидаючи все, що стоїть на її шляху. )
«Асоціативне гроно» (для 1 групи – захист проекту)
Наталка – волелюбна, рішуча, щира, мужня, чесна, безкорислива, проста, розумна, порядна, наполеглива, не боїться труднощів, щиро кохає.
5.      Підсумок учителя
— Колись багата дочка міщанина не злякалась труднощів, злиднів. Вона розумна, обачна, не плекає жодних ілюзій. Відмовляє «престиж¬ним» женихам, адже сім’я,кохання, шлюб для неї є найвищою цінністю. Героїня наполеглива в досягненні мети, категорична. Вона не боїться труднощів і перешкод. Все зробить для того, щоб бути з коханим Петром.
– Вперше Петро перед нами постає з ліричною піснею «Сонце низенько»
Слайд №         (під музику з’являється Петро)
6.      Інсценізація
       Я — сирота без роду, без племені, без талану і без приюту. Не маю ні хатини, нічого в мене ні орано, ні сіяно, бо один у світі. Я від¬мовляюся від усього щастя заради Наталчиного благополуччя. Щоб я Наталку одговорював іти замуж за пана возного, научав до¬чку не слухати матері й поселяв несогласіє в сім’ї?! Нехай мене Бог на¬каже.
Члени наступної групи дають характеристику образу Петра.
Петро — чуйний і вразливий, але не спроможний боротися за своє щастя тому, що боїться завдати коханій людині ще більших неприємностей.
Петро — релігійна людина, і це також накладає відбиток на його характер і поведінку. Вихований на кращих традиціях патріархальної сім’ї, він не хоче, щоб дівчина йшла за нього проти волі матері.
Це образ людини покірної долі.
Петро — це образ, що оповитий мінорною гамою почуття кохання у різноманітних його виявах — вірності, стражданні та самопожертві. В його характері домінують доброта, християнське смирення та всепрощення.
•        Чи розцінюєте ви відмову Петра від Наталки як приклад його безхарактерності, пасивності, покірності долі? Доведіть думку.
«Асоціативне гроно» (для 2 групи – захист проекту)
Петро – сирота, роботящий, простий, добрий, чуйний, вразливий, покірний долі, вірний, здатний до самопожертви та всепрощення.
•        Надзвичайно важливу роль у розкритті теми уроку має і образ воз¬ного Тетерваковського, який одразу асоціюється з піснею …? («Всякому городу нрав і права»)
Слайд №
Звучить фрагмент пісні «Всякому городу нрав і права»
7.      Інсценізація
 Виходить хлопець із палицею. Возний.
Я, дворянин, готовий одружитися з убогою селянкою, бо власному серцю не накажеш…
…Наталки вид ясний…Утробу всю потряс…Безмірно, ах! люблю ту дівицю, как жадний волк младую ягницю. І хоч в житті сповідую принцип «блаженна лож, когда биваєт в пользу ближніх» та от рожденія моєго расположен к добрим ділам, но, за недосужностію по должності, доселі ні одного не зділал.
Підходить до Наталки та Петра:
•        Чи не можна б – теє-то як його – убиратись своєю дорогою, бо ти, кажеться, бачиться, видиться, здається, меж нами лишній!
Наталка:
•        Почому ж він лишній? Я не хочу за вас, пане возний! І ніхто мене до цього не принудить! (вручає возному гарбуза
Возний:
•        Где два б’ються – третій не мішайсь! І твердо пам’ятовать, що насильно милим не будеш.
Характеристика образу возного учасниками наступної групи
•        Як ви думаєте, любов Возного до Наталки — почуття щире чи корисливе? Довести думку.
«Асоціативне гроно» (для 3 групи – захист проекту)
Возний – чиновник, лукавий, сухий у почуттях, здирник, хабарник, черствий душею.
-         Що може характеризувати героя у драматичному творі? (вчинки, сам герой, інші герої, мова)
-         Що ми можемо сказати про мову героїв?
-         Давайте знайдемо у тексті використання прислів’їв, приказок, крилатих висловів.
-         Попрацюємо у групах. Я роздам вам аркуші із записаними на них прислів’ями. Віднайдіть ті, які можуть характеризувати вашого героя. Поясніть відповідь.
-         А тепер зробимо узагальнення , використавши метод гранування. Якими ж постають герої твору. ( На дошці прикріпити відповіді)
•        У кого з героїв дістало мужності розв’язати цей трикутник кохання? (Наталці)
•        А що дало кожному з героїв почуття любові?.. (возвеличило їх)
8.      Підсумок.
•        Охарактеризувавши героїв п’єси, ми переконалися в тому, що справжнє почуття любові возвеличило їх: Наталці надало сили і впевненості, Петра навчило жертвувати в ім’я благополуччя іншого, а Возного змусило вперше в житті зробити добре діло.
•        Отже, давайте пригадаємо епіграф уроку.
•        Чи допомогло багатство Возному в коханні? (ні)
•        А що принесло взаємне кохання Наталці та Петрові? (щастя)
•        А що ж це таке — щастя?
Словникова робота
(робота з тлумачним словником)
Слайд
Словник пояснює зміст цього слова так: щастя — це почуття або стан найвищого повного вдоволення, сприятливий збіг обставин, талант, успіх.
•        Тож давайте подумаємо, в ім’я чого жертвує Наталка своїм щастям? (В ім’я спокійної старості матері.)
•        Чи поділяєте ви погляд Горпини Терпилихи, що в злиднях щастя немає?
•        Побутує думка, що найміцнішими є шлюби за розрахунком. Чи можна вважати їх найщасливішими?
•        Усі без винятку хочуть бути щасливими. Бажаючи щастя, люди інколи дарують одне одному талісмани — сувеніри. А ще кажуть, хто знайде підкову, той буде щасливим.
Слайд №
•        Підкова щастя. Звідки ж походить цей вислів?
Повідомлення учениці.
Вперше віра в чудодійні властивості підкови виникла в Давньому Єгипті. Для коней, яких запрягали в колісницю фараонів, виковувалися золоті підкови. Іноді підкова губилася. Така знахідка дійсно могла збагатити свого нового власника. Тому й виникло повір’я про те, що підкова, яку людина знайшла, на щастя.
Є й інша версія. Її пов’язують з легендою про коваля Дунстане і диявола. Одного разу в його кузні з’явився чорт, прийняв вигляд коня, і звернувся до святого Дунстана, щоб той підкував йому копито. Він погодився, але замість цього прикував коня до стіни і припік розпеченою підковою. Лиходій запросив пощади. Тоді святий звільнив його і сказав, що відтепер чорт не зможе увійти в будинок, якщо в ньому висить підкова.
З того часу вважається, що підкова над дверима захищає від нечистої сили та обіцяла щастя господарям будинку.
•        Щастя у кожного своє. І кожен розуміє його по-своєму. А в чому вбачаєте зміст щастя ви?
•        Ви створили  власні підкови щастя із солоного тіста.  Якого ж щастя ви побажаєте власнику такої підкови?
Погоджуєтесь ви, чи ні з думкою поета Олександра Підсухи:
Щастя — не слава, не гроші…
Все це минає.
Щастя — це люди хороші,
Шана людськая.
Там, де трудніше, де важче,
Швидше знайти його вдасться.
Руки твої роботящі — ось твоє щастя!
Давайте подаруємо ці підкови щастя нашим гостям.
Підсумок•
Думаю, що сьогоднішній урок спонукав до того, щоб ви задумалися над власними звичками, характером, поведінкою, вчинками. Все в житті починається з любові. Тож візьміть для себе за орієнтир душевну щирість і простоту Наталки, іі вірність, рішучість у боротьбі за щастя.
Оцінювання
VІІ. Домашнє завдання
Слайд №
Для серця і душі: написати твір-мініатюру «Наталка – ідеал для сучасної дівчини?»
Для розуму: прочитати поему «Енеїда».
Саме з цим буде пов’язана наша наступна тема.
Слайд №25
Урок на цьому закінчено. До побачення!







Немає коментарів:

Дописати коментар

Інформаційно-аналітична газета Тернівської ЗОШ І-ІІІ ст. №2 Жовтень 2021 https://drive.google.com/file/d/1iHR2JuG6m_9g1NgPETbJ4zsRJ8RRyid-/v...